Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 3. szám
Kiemelt hírek

Villanyszerelő eszközöket adományozott a szentgotthárdi motorgyár

Villanyszerelő eszközöket adományozott a szentgotthárdi motorgyár
2021. július 06. kedd, 08:17

Június 28-án, villanyszerelés gyakorlásához szükséges eszközöket adományozott a Stellantis csoporthoz tartozó szentgotthárdi motorgyár a Vas Megyei Szakképzési Centrum III. Béla Technikumának.

Az Opel szentgotthárdi Tudásközpontjában rövid ünnepség keretében vették át az eszközöket az iskola nevében Korpics Ferenc igazgató, Pusztai Zsolt szakmai tagintézményvezető-helyettes, Bácsi Zoltán elektronikai szakoktató vette át. Az üzemet Csanaki Jenő termelési igazgató, Tóth Edina személyügyi igazgató és Pénzes Tibor a Tudásközpont vezetője képviselte.

Pénzes Tibor elmondta, már több alkalommal támogatták a szakma gyakorlati elsajátítását megfelelő eszközökkel. Ezúttal villanymotorokat, kismegszakítókat, mágnes kapcsolókat és motorvédő kapcsolókat juttattak célba. A vállalat képzőközpontja Vas megyében az egyetlen, ahol tanműhelyi keretek között sajátítható el a villanyszerelő szakma gyakorlati része. Ez a szakma az erősáramú képesítés miatt elsősorban az elektromos karbantartó pozíció munkaerő-utánpótlása miatt fontos a vállalat számára. A cég 8-9 éves programjának része ez a szakmai képzés – a helyi, zalaegerszegi, szombathelyi középiskolákból érkeznek a diákok – akik az épületvillamosság, hálózatszerelés, villamosberendezés-szerelés, biztonságtechnika és épület-automatizálás gyakorlati tudását itt alapozhatják meg. A felnőttképzés révén a vállalat dolgozói is megszerezhetik ezt a szaktudást. Az Opel annakidején félig-meddig kényszerűségből vállalta át ezt a feladatot és mindvégig együttműködött a szentgotthárdi szakképzővel. (A gyártás rohamos technikai fejlesztése megkövetelte a cég specifikus képzést is.) A 2020-ban bevezetett új szakképzési törvény újabb távlatot nyitott, hiszen a tanulók teljesítményük alapján, akár havi 100 ezer forintos havi juttatást is kaphatnak.

Csanaki Jenő, termelési igazgató a szentgotthárdi Opel Kft. életében 2017-ben bekövetkezett tulajdonos váltásról beszélt, 2017-ben vette át a francia PSA-csoport. Az új cég vezetői személyesen tett látogatásuk után meggyőződhettek az itt kialakított munkakultúráról, magas műszaki szaktudásról és háttérről, és 2020 januárjában elindították az új háromhengeres Pure Tech turbómotorok sorozatgyártását, a Flex üzem gyártósorait állították át. A pandémia miatti leállás után tavaly május óta újra termelnek, tavaly 300 ezres kapacitást terveztek. Két új projekten dolgoznak, a tervek szerint 2023 tájékán indíthatják a legújabb turbómotorok gyártását a szentgotthárdi gyárban. „Remélem, hogy hamarosan ismét régi fényében tündökölhet az Opel, több mint 600 ezer motort szeretnénk előállítani”. A tervek megvalósításhoz jól képzett műszaki, informatikai szakemberekre lesz szükség, a képzésre, ahogy eddig, ezután is támaszkodnak a helyi III. Béla szakképző technikumra.

Korpics Ferenc, a Vas Megyei Szakképzési Centrum III. Béla Technikumának igazgatója kiemelte, már a 2000-es évek közepétől fölfutott az együttműködés a céggel. Szentgotthárdnak is érdeke, hogy helyben maradjanak, itt találjanak állást a fiatalok. A technikusi képzések beindításával újabb távlatokat nyitottak az oktatásban, a gyakorlati képzések során. A mesterséges intelligencia térnyerésével az ipari szektor is megnyitotta kapuit a robottechnika előtt, ehhez pedig jól képzett szakemberekre van szükség. Az igazgató és munkatársai megköszönték a cég ajándékát, és meglátogatták a gyár tanműhelyében nyári gyakorlatukat töltő diákokat.

Forrás: Opel Szentgotthárd Kft.