FELHÍVÁS - A kerti hulladékégetés szabályairól

A tavaszi időben egyre több helyen kezdik meg a tavaszi munkákat és a kerti égetéseket. Azonban több esetben is előfordult, hogy nem tartják be az általános égetési szabályokat. A kerti, mezőgazdasági és növényi hulladékok belterületi égetését jogszabály szigorúan tiltja, de le lehetőséget ad az önkormányzatoknak a helyi szabályozásra.
Szentgotthárdon önkormányzati rendelet teszi lehetővé és határozza meg, hogy mikor és milyen feltételek mellett lehet égetni a településen. Ilyen rendelet hiányában egyáltalán nem lehetne a kertekben kerti hulladékot égetni. A tilalom kiterjed a termőföldekre, mezőgazdasági területekre is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az általános égetési szabályokat minden esetben maradéktalanul be kell tartani!
Szentgotthárd Város közigazgatási területén a kerti hulladék égetésére vonatkozó hatályos helyi szabályozás előírásai:
· Avar és kerti hulladék megsemmisítése elsősorban komposztálással történhet.
· Tűzgyújtás és égetés közterületen és ingatlanon belül szeptember 1-jétől április 30-ig heti két alkalommal, hétfői és pénteki napokon 8-18 óra között, szélmentes időben megengedett. Az égetés legfeljebb 30 percig tarthat, tartós füstölés nem megengedett.
· Hulladék nyílt téri, illetőleg háztartási tüzelőberendezésben történő égetése tilos.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Vagy Megyei Tűzmegelőzési Bizottság az alábbi előírásokra hívja fel a lakosság figyelmét:
· Az égetés kizárólag szélcsendes időben végezhető, ha a szél feltámad, a tüzet azonnal el kell oltani
· Kerti hulladékot csak olyan helyen és területen szabad égetni, ahol az égetés és annak hősugárzása a személyi és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti, vagyoni és környezeti kárt nem okoz!
· A tűz gyújtója köteles gondoskodni annak őrzéséről és veszély esetén eloltásáról!
· Az öltözet a szabadtéri tűz tulajdonságaihoz igazodjék (kerülni kell a bő, lebegő ruházatot, a tűz közelségét)!
· A tűz helyszínén készenlétben kell tartani olyan eszközöket és felszereléseket, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetve a tűz eloltható (lapát, kerti csapra szerelt locsolótömlő illetve vízzel teli hordó)!
· Az égetés befejezésével a tüzet el kell oltani és a parázslást meg kell szüntetni!
· Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat semmilyen más kommunális, ipari eredetű, illetve veszélyes anyagot tartalmazó hulladékot!
A tavaszi-nyári időszakban a katasztrófavédelem a társhatóságokkal közösen folyamatos ellenőrzéseket tart, melyen a szabadtéri égetésekkel kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják. Abban az esetben, ha egy ellenőrzés során, vagy tűz esetén a kiérkező hatóság azt tapasztalja, hogy az égetésnél nem tartották be a fenti előírásokat, hatósági eljárást kezdeményez.
Amennyiben a tűzvédelmi előírások megszegése miatt tűz keletkezik, a tűzvédelmi bírság kiszabása kötelező. Összege 100.000 Ft-tól 1.000.000 Ft-ig terjedhet. Abban az esetben pedig, ha a tűzvédelmi előírások megszegése tüzet okoz, és emiatt tűzoltói beavatkozás is szükségessé válik, a kötelező bírság legkisebb mértéke 200.000 Ft, legnagyobb mértéke 3.000.000 Ft.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal kéri a lakosságot, hogy tartsák be az égetés szabályait, minden esetben körültekintően járjanak el, és szeles időben függesszék fel az égetést!
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal- Térítési díjak befizetésének áprilisi időpontjai
- KONZULTÁCIÓS FELHÍVÁS lakosság, önkormányzatok és távközlési szolgáltatók részére szélessávú internet elérhetőségek felülvizsgálatának tárgyában
- Térítési díjak befizetésének márciusi időpontjai
- Álláshirdetések a Család- és Gyermekjóléti Központnál
- Tájékoztatás vadászatról
- Álláshirdetés - Városi Gondozási Központ
- Európai jövedelem és életkörülmény adatfelvétel
- Munkaerő-felmérés
- Térítési díjak befizetésének februári időpontjai
- Tájékoztatás vadászatról