A huszadik század nagyjait keltik életre a könyvben

A nagy érdeklődés miatt, egymás után két könyvbemutatót is tartottak Szentgotthárdon, az Időutazó Múzeumban november 20-án. Gábor László: „Te ismered a házam..." Híres lakók, beszélő helyek című könyve volt a Könyvklub soros programján.
Kóborné Kocsis Viktória a Könyklub alapítója köszöntötte a szerzőt és a közönséget. Kiemelte, az külön öröm, hogy helyi szerzőt hívhattak meg erre az alkalomra.
A bemutató azzal kezdődött, hogy Szép Renáta és Pécsi József szemelvényeket olvasott fel a míves kivitelű könyvből, majd Kóborné Kocsis Viktória vezette a beszélgetést, később a jelenlévők is kérdezhették a szerzőt.
Dr. Gábor László röviden ismertette, mi vezette a publikáláshoz. Régóta érdekelte, hogy az általa kedvelt költők, írók, színészek milyen emberek voltak a magánéletükben, milyen körülmények között éltek, milyenek szokásaik voltak. Amikor egykori lakóhelyüknél járt, megpróbált minél több információt beszerezni ezekről. Hónapokat töltött egy-egy téma körbejárásával, írásos forrásokat kutatott, de témában jártas szakembereket, leszármazottakat is megkeresett. Először csak önmagának vetette papírra a tapasztalatokat, gondolatokat, amiket aztán megmutatott néhány közeli ismerősének. Bíztatásukra fogott a könyv megírásához. Időutazás volt ez a javából és hosszabb ideig is eltartott.
Megtudtuk, a szerző őrzi Latinovits Zoltán utolsó aktatáskáját (elhozta) és a nyugatos költők, írók kézjegyével dedikált köteteinek is birtokosa. Arra a kérdésre, hogy volt-e valami közös a kutatott művészekben, több érdekességet is említett: nagy munkabírásúak voltak, szinte mindegyiküknek volt kutyája, többen imádták a Balatont, a hétköznapi életben viszont nem könnyen boldogultak, ezért szükségük volt állandó „segítőre".
A Szülőföld Kiadó gondozásában megjelent könyvet alig lehet letenni - Latinovits-Ruttkai, Babits Mihály, Tóth Árpád, Fekete István, Kosztolányi Dezső, Gárdonyi Géza, Bajor Gizi, Ady Endre - sorsa kerül újabb megvilágításba. Gyönyörű fotók tanúskodnak a szereplőkről, és a legmodernebb technika is beköszöntött: Tóth Árpád egyik régi, rosszabb minőségi fényképét a mesterséges intelligencia segítségével egészítették ki és tették jól láthatóvá.
A könyvbemutató végén a szerző dedikálta a köteteket.
Szerző: Treiber Mária