A kivitel tökéletessége - Kovács Ferenc festőművész és Király Ferenc szobrászművész közös tárlata

Különleges helyszínen, a Templomgalériában nyílt meg Kovács Ferenc festőművész és Király Ferenc szobrászművész közös kiállítása. A tárlatot Szentgotthárd Város Önkormányzata, a Magyarországi Szlovének Szövetsége és a Pannon Kapu Kulturális Egyesület közösen rendezte. A kiállítás zárása a Történelmi Napoknak, egyúttal nyitánya az idei Nemzetközi Művésztelepnek.
Irigylésre méltó kiállítási tér a szentgotthárdi Templomgaléria, nem sok település büszkélkedhet ilyennel. Impozáns környezet, a világi és az egyházi eszmék találkozási pontja, mondhatni művészeti szentély, ahol ezúttal Kovács Ferenc festőművész és Király Ferenc szobrászművész munkáit állították ki.
Előbbi személyesen is részt vett a kiállítás megnyitóján, munkásságát Huszár Gábor polgármester méltatta. Mint mondta, Kovács Ferenc - amellett, hogy nagyszerű festőművész - sokáig élsportoló, kiváló kézilabda játékos volt, egyúttal remek borász hírében is áll. Három területen teljesít művészi szinten Kovács Ferenc barátom, majd kiemelte Hirnök József és Gerics Ferenc tevékenységét, akik a Szentgotthárdi Nemzetközi Művésztelep ügyét felkarolták a kezdeti időszakban. Az alkotótábor azóta is folyamatos és évről évre minőséget képvisel.
Hrabovszky-Orth Katinka, a Pannon Kapu Kulturális Egyesület elnöke bevezetőjében Márai Sándor Füveskönyvéből idézett. - Ahhoz, hogy egy emberi alkotás remekbe sikerüljön, s időtlen ragyogással kápráztassa és gyönyörködtesse az embereket, a tehetség, a téma, a kivitel tökéletessége mellett kell valami más is. A remekműben van valamilyen tündéri elem is, mely csodálatos fénnyel átsugárzik az egészen, oly gyöngéden és megejtően, mint ahogyan az északi fény világít a nyári éjszakában, valószerűtlenül, s mégis fényszerűen, mert látni és olvasni lehet benne.
A megnyitón elhangzott, hogy Király Ferenc, Muravidéken élő szobrászművész munkásságát alapvetően a forma és az anyag kettőssége határozza meg. Alkotási között megtalálhatóak absztrakt, modern és figuratív művek egyaránt, amelyek közül mindegyik mély érzelmi és szellemi tartalommal bír. A művész a természetből és a női testből merít ihletet. Ezeket a motívumokat újra értelmezi, átformálja saját egyedi látásmódjával.
A másik kiállító, Kovács Ferenc festőművész képeinek témája szintén a természethez kötődik. Festményei a környezet szépségébe és nyugalmába engednek betekintést, miközben egyedi látásmóddal és technikával új értelmezést adnak a tájfestészet hagyományos motívumainak. Az alkotóra a részletekbe menő gondosság jellemző. Képei tele vannak élettel, ugyanakkor megérintik a lelket, belső békét sugároznak és alátámasztják az örök érvényű mondatot: festeni annyi, mint élni.
A kiállítást szakmailag Pavel Toplak művészettörténész elemezte. A megnyitón hangszeren közreműködött Sebestyénné Németh Eszter és Sebestyén Virág.
Szerző: Tóth Judit