A szén-monoxid-mérgezés megelőzhető!

A fűtési szezon beköszöntével egyre többet hallunk a szén-monoxidról és az általa okozott mérgezésről. Nem véletlenül, hiszen a szén-monoxid-mérgezések gyakorisága megnő a téli időszakban.
Mi az a szén-monoxid és hogyan kerül a lakásba?
A szén-monoxid kis koncentrációban is rendkívül mérgező, belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét. Színtelen, szagtalan, íztelen gáz, éppen ezért a jelenlétére sok esetben már csak a mérgezés tünetei figyelmeztetnek. Ugyanakkor a mérgezés is nehezen észrevehető, hiszen a tünetek, vagyis a rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetőek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat.
A szén-monoxid-mérgezés akkor alakul ki, ha valaki nagy mennyiségű szén-monoxidot lélegez be. A szén-monoxid tökéletlen égés folyamán keletkezik.
A szén-monoxid jellemző forrásai az alábbi készülékek: fűtőtestek, gázkonvektorok, tüzelőanyaggal működő térfűtő berendezések, gáztűzhely vagy tűzhely, vízmelegítő gázbojler, kandalló, kemence, beltéren működtetett faszén grillek, hordozható generátorok.
A fentieken túl az alapjáraton működő autó vagy teherautó is jelentős szén-monoxid kibocsátásra képes, ami a garázsban vagy zárt térben mérgezésveszélyt jelent.
A szén-monoxid veszélyes mennyiségű feldúsulása a lakásban alapvetően három okra vezethető vissza:
· Nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezés műszaki kialakítása.
· A nyílt lánggal égő berendezés levegő-utánpótlása nem biztosított.
· Elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása, vagy a kéményseprés
Óvintézkedések a szén-monoxid-mérgezés megelőzésére:
· Gondoskodjon arról, hogy a kéményseprők a rendszeres ellenőrzést elvégezhessék, a feltárt hiányosságok megszüntetésével együtt járó költségeket ne tekintse feleslegesnek, az a biztonság alapfeltétele!
· Rendszeresen és gondosan ellenőriztesse otthonában kéményeit, nyílt égésterű berendezéseit (pl. kazán, bojler), és használja azokat rendeltetésüknek megfelelően!
· Gondoskodjon a gyakori szellőztetésről!
· Soha ne indítsa be autóját zárt garázsajtó mellett!
· Ne hagyja figyelmen kívül a szén-monoxid-mérgezés tüneteit!
· Használjon szén-monoxid-érzékelőt, válasszon megfelelő típust és tartsa be a gyártó előírásait!
Forrás és bővebb információ: https://katasztrofavedelem.hu/329/a-szen-monoxid-mergezes-megelozheto
Forrás: Katasztrófavédelmi Igazgatóság