Eredményes a városban a helytörténeti-értékmegőrző tevékenység
A városi helytörténeti-értékmegőrző tevékenységről szóló beszámolót a júniusi ülésén tárgyalta a Képviselő-testület, egyben köszönetét fejezi ki az eddigi eredményes munkáért.
A Szentgotthárdi Települési Értéktár Bizottságot 2013-ban hozta létre az Önkormányzat. Tagjai: Molnár Piroska elnök, dr. Frank Róza és Csuk Ferenc. Az elmúlt időszakban igencsak aktív munkát végzett a Bizottság és a bizottsági tagokat is soraiban tudó helyi Honismereti Klub. A legfontosabbak:
2018. augusztus 2-án nyílt meg a Szentgotthárdi kisipar és kiskereskedelem anno c. kiállítás a Hivatal előterében.
Augusztusban Vargha Gábor halálának 70. évfordulója alkalmából emléktáblát avattak az egykori Vargha-házon, illetve ehhez kapcsolódott a Vargha Gábor életét és munkásságát feldolgozó kiadvány bemutatója, amelyet Katona Beáta és Csuk Ferenc állított össze. A „Halhatatlanok Aranykönyvének” első bejegyzett személye Vargha Gábor lett, az ünnepélyes bejegyzés a könyvbemutatóval együtt valósult meg a Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeumban.
A tavalyi év folyamán megkezdték az ipartörténeti kiállítás koncepciójának kidolgozását, összegyűjtötték a tárgyi emlékeket, fotókat, dokumentumokat. 2019. február 15-én nyílt meg a múzeumban az ipartörténeti kiállítás.
Elnyert Kubinyi-pályázatból két állandó kiállítás, A szentgotthárdi szlovének életmódja és A szentgotthárdi csata c. kiállítás interaktív elemekkel valós bővítése is megtörtént.
2019. első felében az interaktív elemekhez gyűjtöttek fotókat, valamint a Szentgotthárd egészségügyét bemutató, a Szentgotthárdi Történelmi Napok előestéjén megnyíló kiállítás koncepcióját dolgozták ki és kezdték meg az anyaggyűjtést.
Készültek a 2019. évi Hungarikum pályázatra is – Széll Kálmánról szóló könyv kiadására, illetve az értéktárhoz kapcsolódó rendezvénysorozat megvalósítására nyújtottak be támogatási kérelmet az Önkormányzat segítségével.
A Honismereti Klub közreműködésével nemrég egy újabb Kubinyi-pályázatot is benyújtott az Önkormányzat, amely az állandó kiállítások fejlesztésére nyújthat lehetőséget.
Közben tovább gyarapodott a települési értéktár is. Az értéktár adatbázis adminisztrációját, valamint a Honismereti Klub honlap adminisztrációját továbbra is dr. Frank Róza végzi. A honlapon rendszeresen közzéteszik az összejövetelek leírását, beszámolóikat, emellett pedig folyamatosan gyarapítják menürendszerüket.
A Honismereti Klub és az Értéktár Bizottság számos városi programban is közreműködött, így például nagy segítséget nyújtottak a Gotthárd napi helytörténeti vetélkedő megszervezéséhez 2018-ban és 2019-ben is.
A fent említett pályázati projekteken (Hungarikum 2019., Kubinyi 2019.) túl más önkormányzati pályázatok is megemlítendők a városi értékmegőrzés területén, így a várkert, a zsidó temető vagy a rábatótfalui világháborús szobor felújítása már támogatásoknak köszönhetően megvalósult, a kolostorépület keleti szárny ablakfelújítását célzó pályázat pedig elbírálás alatt áll. A Szentgotthárd történelmi örökségét rendhagyó módon megközelítő Interaktív Időutazó Múzeum projekt már tervezés alatt, a Vasvárral közös másik pályázatból az „1664. A szentgotthárdi csata – Háború és béke Zrínyi Miklós korában” könyv utánnyomtatása megtörtént, de a „A Szentgotthárdi csata, avagy a Te utad a Vasvári békéig” országos piacra is kerülő, professzionális társasjáték is már az idei Szentgotthárdi Történelmi Napokon bemutatkozik.
Az elmúlt években jelentősen nőtt a kolostorépület és a város története iránt érdeklődők száma. Sokan bejelentkeznek csoporttal, de akadnak olyan látogatók is, akik bejelentkezés nélkül érkeznek, de ettől függetlenül – ha éppen szabadok a termek – körbenézhetnek az épületben és épületvezetést is kérhetnek.
Összességében elmondható, hogy a helytörténeti tevékenységek, valamint a város történetének megismerésére és megismertetésére törekvő munkák folyamatosan zajlanak, az pedig mindenképp kiemelendő, hogy mindez lelkes lokálpatrióták tevékenységének is köszönhető.
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal