Felemelő élményt nyújtottak a kórusok a Nagyboldogasszony templomban

A Szentgotthárdi Történelmi Napokra a városba látogatott a Csíkborzsovai Férfikórus 16 tagja. Az énekeseket Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere is elkísérte. Megrendítő és feledhetetlen élményt nyújtott a Nagyboldogasszony templomban az erdélyi kórus és Szentgotthárd Város Vegyeskarának hangversenye július 31-én este. Ványolós András és Soós János vezényelt, Medgyes Szilvia szólót énekelt.
Szombat estére megtelt a felállványozott templom. Bodorkós Imre szentgotthárdi plébános köszöntötte a vendégeket: „A zene emelkedett beszéd, az éneklés gondolataink magas szintű kifejezése. A szomorúságot és az élet örömteli pillanatait is kifejezhetjük vele. Megtisztelő, hogy meglátogattak bennünket, elhozták a különleges kincset, amit a zene és az ének szárnyalása nyújthat. Isten hozta önöket, érezzék otthon magukat!”. Huszár Gábor polgármester elmondta, majdnem nem jött létre a nyári találkozó a rövid felkészülési idő miatt, többen halasztani akarták. Köszönetet mondott mindkét együttesnek és karvezetőiknek, hogy vállalták a fellépést. Hangsúlyozta, hogy a program nem valósulhatott volna meg Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap támogatása nélkül. Az 1.800.000,- Ft-os támogatás tette lehetővé, hogy ennek a közös, ünnepi pillanatnak részesei lehetünk.
Szép Renáta, a Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal munkatársa mutatta be a kórusokat. A Csíkborzsovai Férfikórus 2012 februárjában alakult Bíró Zsolt Imre vezetésével, céljuk a régi énekek, népdalok, katonadalok felelevenítése, a fiataloknak való átadása. Az éneklés közösségépítő erejében hisznek. Rendszeresen fellépnek községük kulturális eseményein, Csíkszeredában, Csíksomlyón, Szépvízen, Csíkszentmiklóson és Borzsovában. Számos környékbeli falu rangos eseményének, ünnepének meghívottjai. Részt vettek 2013-ban a Baróti Kórustalálkozón, vendégszerepeltek Újkígyós magyarországi testvértelepülésén, a VII. Székelyföldi Napok alkalmával több településen is, a fehéregyházi Petőfi emlékműnél, Marosvásárhelyen és a csernátoni Katonadal Fesztiválon léptek fel. A kórus 2014 óta tagja a Száztagú Székely Férfikórusnak. 2015-ben vette át a kórus vezetését Ványolós András. Műsorukban klasszikus kórusművek, népdalfeldolgozások, katonadalok, egyházi énekek egyaránt megtalálhatók. 2018 áprilisában a kórus részt vett a X. szovátai tavaszi kórusfesztiválon, ahol a magyarországi szakemberekből álló KÓTA szakmai bizottsága ezüstminősítésben részesítette őket. 2019-ben a marosvásárhelyi Forgatag keretében a száztagú székely férfikórussal közösen a kultúrpalotában tartottak előadást. A kórus évente részt vesz a március 15-ei 1848-49-es szabadságharc emlékére szervezett ünnepségeken a községben, s a környező településeken egyaránt. 2015-ben csatlakoztak a Romániai Magyar Dalosszövetséghez. A férfikórus korábbi egyházi himnuszunkkal, a „Boldogasszony, anyánkkal” kezdte a koncertet. Kodály, Verdi, Bárdos Lajos, Erkel Ferenc és Petres Csaba műveiből állították össze repertoárjukat. A hallgatóság többször szűnni nem akaró tapssal fogadta a produkciójukat, ráadásként újból elénekelték a Bánk bánból a „Fohász”-t.
Szép Renáta ismertette a Szentgotthárd Város Vegyeskarának történetét is. A kóruskultúra jelenléte Szentgotthárdon a helytörténeti leírásokban 1873 óta követhető nyomon. Jelenleg több kórus is működik, de a legrégebb óta Szentgotthárd Város Vegyeskara. Az első kórus 1962-ben alakult a városban, majd a 90-es évek elején két kórus is működött a városban, és 1997-ben ezek egyesítésével létrejött egy, a város igényeinek megfelelő kórus, Szentgotthárd Város Vegyeskara, akkortájt 40-45 taggal, jelenleg 25 tagja van. A kórus méltó utódként képviseli az énekes kultúrát a városon kívül is. Jó kapcsolatot ápolnak számos magyarországi és határon túli magyar, szlovén, szlovák, osztrák, német kórussal. Büszkék rá, hogy 2015-ben a német testvérvárosból Walldürn kórusát is vendégül láthatták, majd viszonzásul ők is bemutatkozhattak náluk. A kórust több karnagy igazgatta, jelenleg Offnerné Hadrik Tímea a vezetője, akit szabadsága miatt Soós János korábbi karnagy helyettesít, ő állandó hangszeres kísérője is a kórusnak. Repertoárjuk igen széles; világi és egyházi komolyzenei művek, könnyűzenei feldolgozások egyaránt szerepelnek műsorukon. Fellépnek a városi rendezvényeken és egyházi ünnepeken, és meghívásaik révén méltóképpen képviselik a város énekes kultúráját. A kórus a város közművelődését szervező Pannon Kapu Kulturális Egyesület csoportja. Mellette, mint énekes kultúrát támogató szervezet, a Szentgotthárd Énekegyesület is segíti tevékenységüket. Műsorukon Gebhardi: Glória-kánon, Léo Delibes: O Salutaris Hostia, Cesar Franc: Panis Angelicus, Herbert Stothart és Harold Arlen: Over the Raibow (Óz, a nagy varázsló musicalből), Wolf Péter: Musica Beata. Szólót énekelt: Medgyes Szilvia, zongorán kísért Soós János. A szentgotthárdi kórus is remekelt, őket is vastapssal ünnepelték. A hangverseny végén felemelően szépen szólt Mozart: Ave verum Corpus műve a kórusok közös előadásában. Az esti misét egyszólamú énekükkel kísérték a kórusok, befejezésül a Magyar Himnuszt, a Székely Himnuszt és a Boldogasszony, anyánkat is együtt énekelték. A hívők meghatottan hallgatták, és velük együtt énekelték az örökbecsű magyar műveket.
A rendezvény Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg.
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal