Győrfi Pál főzött, Ambrus Attila korongozott és beszélgettek

Július 27-én a Szentgotthárdi Történelmi Napok vendége volt Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője és Ambrus Attila - közismertebb nevén, a Viszkis - mindkettőjükkel R. Kárpáti Péter színész beszélgetett.
Győrfi Pál „főzőiskolájában" babgulyás készült helyi segítséggel, jól sikerült, finom volt, mindenki a tíz ujját megnyalta utána. A szóvivő első útja amúgy bajtársaihoz vezetett a Szentgotthárdi Mentőállomásra, amikor megérkezett Magyarország legnyugatibb városába. Ez szinte mindig így van, ha vidéken „vendégszerepel". - Magam is mentős voltam, több mint húsz évig dolgoztam kivonuló mentőápolóként, majd mentőtisztként, utána lettem szóvivő. A munkám sok szörnyűséget, de sok szép és felemelő pillanatot is hozott - mesélte Győrfi Pál a közönségnek, majd az is elhangzott: szóvivőként a koronavírus elleni harc meghatározó arca lett, megszólalásaiból, videóiból mémeket gyártottak, de nem bánta. A Covid-járvány alatt a gyerekek is felismerték az utcán, „Maradj otthon bácsiként" emlegették sokan.
Győrfi Pál véleménye szerint a mentős hivatás megbecsültsége a járvány alatt „érte el csúcspontját", akkor hősként tekintettek bajtársaira. Nemcsak a mentők munkája értékelődött fel akkoriban, hanem a teljes egészségügyé. Ezzel sokan nem is tudtak igazán mit kezdeni, hiszen mindenki a munkáját végezte. - A mentő szakma társadalmi elismertsége nagy. Naponta átlagban négyezer embert látnak el a kollégák, viszont ezek közül a média szelektál, csak egy-két eset kerül közel a nyilvánossághoz, ilyen szempontból nagy a kiszolgáltatottságunk. Nem biztos, hogy a munkánkról teljes képet kap a közvélemény. Öröm, hogy egyre több hölgy is van a mentősök között, akik megtalálják a számításaikat magabiztosak és helyt állnak - összegzett a szóvivő.
Ambrus Attila, a Viszkis egész nap nagy menetben volt. Korongozni tanított gyerekeket és felnőtteket, de az általa készített kerámia portékákból - korsókból, bögrékből, tálakból - is lehetett válogatni, amelyeket a Viszkis a könyvével együtt örömmel dedikált. Az esti talk-showban Ambrus Attila kendőzetlen őszinteséggel beszélt a múltjáról. -A „bankprivatizációs munkásságom" nyomán nagyon sokat javult a bankbiztonság Magyarországon. Ma már azt nem lehetne megcsinálni, amit annak idején végig vittem. A rendőrségnek az én időmben 6-7 perc volt a reakcióideje, ma már másfél-két perc alatt ki kell érniük a helyszínre. Zárt láncú rendszerek vannak, ráadásul a bankokban nincs is igazán készpénz, számlákat tologatnak jobbra-balra - hallhatta a közönség. Ambrus Attila elmondta azt is, hogy szabadulása óta kétszer járt bankban, mind a két alkalommal lefagyott a rendszer, így a banki dolgokat inkább a felesége intézi.
A Viszkis 1993-1999 között harminc pénzintézetet rabolt ki, ezek közül egy rablás volt sikertelen. - A pénz könnyen jött, könnyen ment. Mivel szenvedélybeteg voltam, kaszinókba több tízmillió forintot behordtam - kommentálta Ambrus Attila, aki 13 évig ült. Fogva tartása során voltak kritikus pillanatok, négy évet magánzárkában töltött, ő volt az utolsó lakója annak a 2x2 méteres cellának, amelyet a sorozatgyilkos Magda Marinkónak építettek.
A Viszkis a börtönben érettségizett, diplomázott és kitanulta a korongozást. Szabadulása óta gyakran vesz részt különféle fesztiválokon, nagyrendezvényeken szerte az országban. Bemutatókat tart, kerámiáit kínálja eladásra.
Szerző: Tóth Judit