Hatalmas gyűjtőmunka után jelent meg az újabb helytörténeti könyv
„Nevezetes személyek Szentgotthárd történetében” címmel jelentetett meg helytörténeti témájú könyvet Szentgotthárd Város Önkormányzata, a Móra Ferenc Városi Könyvtár és Múzeum, és a Honismereti Klub. A kötetet, amelynek szerzői Csuk Ferenc, Horváth Zsuzsanna, Talabér Lászlóné, nagy érdeklődés közepette mutatta be május 5-én, a Színházban, Feiszt György történész-levéltáros.
A Színház aulája kicsinek bizonyult, ezért a nagyteremben tartották a rendezvényt. Horváth Tiborné könyvtárigazgató köszöntötte a résztvevőket, majd Reibling Ervin és tanítványai (Takács Botond, Varga Lőrinc Mátyás) zenéltek, ezután Tóth Luca, a gimnázium tanulója Juhász Gyula: Consolatio című versét mondta el.
Huszár Gábor polgármester köszöntötte a városból és távolabbról is érkezetteket, és röviden ismertette a könyv születésének előzményét: egy 2021-es Hungaricum pályázat révén a Honismereti Klub, valamint a város önkormányzata pályázott, és 4 millió forintot nyertek. A pályázatnak a kötet volt az egyik eleme, tablókat is készítenek a neves személyiségekről, továbbá a nevezetes épületeken, információs táblákon adják közre a történetüket. A táblák elkészítéséhez a pályázati pénz mellett az önkormányzat is hozzájárul. Beszédét Talabér Lászlóné fülszövegéből vett szavaival zárta: több éves kutatás eredménye, hogy sok olyan neves személyt is földerítettek, akiket korábban alig, vagy nem is ismertek a szentgotthárdiak.
A beszéd után a fiatalon elhunyt szentgotthárdi zeneszerző, Keserü Balázs Szentgotthárdi mise c. alkotásából, felvételről hangzott fel a Sanctus tétel.
Feiszt György, történész-levéltáros mutatta be a könyvet. Elmondta, hogy nagyszerű, hogy már az önkormányzati hivatal bejáratánál a város múltjával foglalkozó tárlókat láthatott. A könyv borítóján 35 személy fotója látható, de a kötet 176 szócikket tartalmaz. Csuk Ferenc, a könyv előszavában kifejti, nem félnek attól, ha lesznek olyanok, akik kiegészítik a névsort. Hosszú évekig gyűjtötték az adatokat a szerzők (a pályázatnak már volt előzménye) és tiszteletre méltó az a törekvésük, hogy városukkal, és a régióval is megismertessék a történelmi múlt neves személyiségeit.
Horváth Zsuzsanna történelemtanár, a kötet szerkesztője ismertette az előzményeket, a közös munka elemeit és örömét. A kötet alapjául szolgált Csuk Ferenc korábbi gyűjteménye. Talabér Lászlóné is közel 5 éve gyűjti az évfordulós adatokat, nemcsak évszámok, hanem hónapok szerint is (lapunkban megjelenik). Munkájához Feiszt Györgytől kapott sok segítséget. A könyvben összesen 289 név található, hiszen a táblázatokba összegyűjtötték pl. a ciszterci apátok, országgyűlési képviselők névsorait is. A szerzők megállapodtak abban, hogy a fellelhető lexikonokban szereplő szentgotthárdiakat veszik számba, illetve azokat, akik „maradandó nyomot” hagytak életükkel, tevékenységükkel a városban. A város névadójától, Szent Gotthárd püspöktől indulva, a templom- és kolostorépítők, a tudományos élet, a művészet és sport területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyek, az eszméikért, hitükért áldozatot hozó, életüket is odaadók (Boldog Brenner János) rövid életrajzát rejti a kötet.
Horváth Zsuzsanna a szerzőtársak nevében is megköszönte a Honismereti Klub elnökének, Molnár Piroskának, és a civil szervezet minden tagjának a támogatását. Sok külsős adatközlő is hozzájárult az eredményhez. Köszönetet mondott a szentgotthárdi önkormányzati hivatal dolgozóinak, köztük dr. Gábor Lászlónak is a segítségért. A támogatásoknak köszönhető, hogy immár évek óta egy-két helytörténeti témával foglalkozó könyv kap nyomdafestéket Szentgotthárdon.
Szerző: Treiber MáriaForrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal