Interaktív ipartörténeti kiállítás nyílt a múzeumban

A muzeális intézmények szakmai támogatására irányuló Kubinyi Ágoston Program 2017. évi felhívásán a szentgotthárdi ipartörténeti kiállítás megvalósítására 2 millió Ft támogatást nyert el az Önkormányzat. Ezt a támogatást a Móra Ferenc Városi Könyvtár és Múzeum a saját költségvetéséből kiegészítette és így, a Múzeum és a Helytörténeti Klub munkatársainak aktív közreműködésével jöhetett létre az új állandó kiállítás.
A Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeumban nyíló kiállítást Huszár Gábor polgármester nyitotta meg, Molnár Piroska, a Móra Ferenc Városi Könyvtár és Múzeum igazgatója pedig ismertette a tárlatot és az előkészítő munkát.
Szentgotthárdon a XIX.-XX. század fordulóján számos gyárat alapítottak, a Hunyadi úton egész gyárfüzér alakult ki. 1894 és 1948 között működött itt a megye első és egyetlen dohánygyára. Az Első Magyar Óragyárat 1896-ban alapították. 1899-ben az olasz származású bécsi vállalkozók, a Bujatti testvérek alapították a Selyemgyárat. A szentgotthárdi volt az első selyemszövőgyár Magyarországon. 1902 nyarán báró Wieser József gyáros – Széll Kálmán közvetítésével – kiváltotta a kaszagyártáshoz szükséges engedélyeket és indult el a kaszagyár története. (Külön érdekesség, hogy a mostani múzeum épülete, az ún. Stájer-ház az 1910-es években a kaszagyár külföldi munkásai szálláshelyeként épült.)
Az átadott tárlat célja emléket állítani Szentgotthárd egykori, ma már nem létező gyárainak, ahol a térség lakóinak jelentős része dolgozott. A múzeum és a Honismereti klub több éve foglalkozik már a gyárakkal kapcsolatos anyaggyűjtéssel. A már bezárt kaszagyárban, illetve a selyemgyár utódgyáraiban több alkalommal végzett gyűjtőmunkát, fotózást. Filmeket, brigádnaplókat, eredeti fotókat kutatott fel és digitalizált. A gyűjtött anyagból korábban már időszaki kiállítást is készítettek a selyemgyárról és a kaszagyárról. A korábbi alkalmi kiállítások sikere, az egykori dolgozók és leszármazottaik érdeklődése alapján döntött úgy a klub és az intézmény, hogy érdemes a kutatómunkát folytatni és egy állandó kiállítás keretében is bemutatni a szentgotthárdi ipar történetét.
Az elnyert pályázati támogatásból létrejövő tárlat hagyományos és modern, virtuális elemeket egyaránt tartalmaz. Két nagyméretű tablón a kaszagyár termékei láthatók, a kaszagyári gépek működő makettjein pedig ki is próbálható, hogyan működött a farkaskalapács vagy a Vulkán daraboló, a daraboló prés, az Ajax kalapács vagy a kézi prés. A kiállítás megnyitón egykori kaszagyári munkások mutatták be a makettek működését. Az vitrinekben tárgyi eszközök, eredeti dokumentumok láthatók. A egykori fotókon az egyes munkafolyamatok is megismerhetők, de a dolgozók gyáron kívüli kulturális és sporttevékenysége is témája a kiállításnak. A multimédiás felületen – amelyet Gueth László múzeumpedagógus ismertetett – érintőképernyőn keresztül van lehetőség kiválasztani, melyik gyárról szeretne többet megtudni az érdeklődő, ennek keretében gyártörténetek, fotógaléria, üzemi életképek, digitalizált dokumentumok, filmek, hanganyagok is elérhetők.
A kiállítás keddtől szombatig, 11:00 - 15:00 óra között vagy előzetes bejelentkezéssel ettől eltérő időpontban is megtekinthető a Pável Ágoston Helytörténeti és Szlovén Nemzetiségi Múzeumban (Szentgotthárd, Hunyadi út 6.).
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal