Ismét visszapörgették az idő kerekét Szentgotthárdon

Július 27-29 között tartották a Szentgotthárdi Történelmi Napokat. 1664-re, a török seregek fölött aratott győztes csatára emlékezve felvonulással, a csata újra játszásával, kiállítással és zenés programokkal várták a közönséget a Várkertben. A programsorozat elmaradhatatlan része volt a 19. alkalommal megszervezett Csatafutás, amin osztrák és szlovén futók is elindultak. A programot a Pannon Kapu Kulturális Egyesület és a szentgotthárdi önkormányzat szervezte.
A hagyományőrző csapatok az idén is a Várkertben ütöttek tanyát, színes sátraikkal is megidézve melyik történelmi „alakulathoz” tartoznak és bemutatókkal is itt szórakoztatták a közönséget. Július 28-án este tartották a jelmezes felvonulást, a szabadtéri színpadon Huszár Gábor polgármester köszöntötte a vendégeket, a katonai hagyományőrzők mellett a Szentgotthárd Város Fúvószenekarát és a civil szervezetek tagjait – akik közül sokan beöltözve várták az indulást. A polgármester elmondta, az első történelmi napokat és felvonulást 2003-ban tartották. A város a környéken lezajlott török-magyar ütközetre és a keresztény csapatok győzelmének tiszteletére szervezi a programot minden nyáron. A Csatafutással 2004-től egészítették ki a rendezvényt, ennek az is érdekessége, hogy a magyar-osztrák határon átnyúlik az útvonal. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy Szentgotthárd az idén augusztusban ünnepli alapításának 840-ik, várossá avatásának 40-ik évfordulóját. Köszöntötte a sárvári mazsorettcsoport tagjait, akik most először léptek fel itt, és Fodor Pál turkológust, a professzor a MTA tagja és a moziban részt vett egy korábbi beszélgetésen. Beszéde végén köszönetet mondott a Szentgotthárdi Pannon Kapu Kulturális Egyesület munkatársainak a program megszervezéséért.
Csatára fel! – adta ki az induláshoz a parancsot Huszár Gábor, és puskalövés után indult a menet. A felvonuláson a katonai hagyományőrzők, a szombathelyi Hunyadi Mátyás Fekete Serege, a siklósi Apró Paták Lovassport Egyesület Malkocs bej aszabjai, a nagyharsányi Viktorem Hagyományőrző Csoport tagjai, a körmendi Batthyány Bandérium tagjai (lovakkal), és a helyi Sas Tanya Hagyományőrző Csapat tagjai vettek részt korhűen felöltözve, felfegyverezve. A Várkertből a körforgalomig és vissza, zeneszó kíséretében vonultak, dörögtek a fegyverek. A körforgalomnál mutatkoztak be a sárvári mazsorettek, nagy tapsot kaptak.
Induláskor a Várkertben még kevesebben voltak, az út végeztével már sokan gyülekeztek. A Culture Cuvée koncertje megalapozta a fesztiválhangulatot. A tűzzsonglőrök után az ismert Soulwave együttes zárta a napot.
Július 29-én délután a gyerekeket is várta sokféle program, a Szent Sebestyén Íjászkör bemutatót és versenyt tartott, volt török hagyományos fegyverzeti mustra is, majd Joós Tamás: Violin király és Hanga királykisasszony című előadása varázsolta el a lurkókat.
A Csatafutás délután jelmezes felnőtt felvezetők segítségével a gyermekfutamokkal kezdődött a város központjában, a Fő futam szokás szerint az esti órákban zajlott (erről külön cikkben számolunk be).
Az eredményhirdetés után a történelmi csatát újra játszották, a látványos küzdelmet az ellenfelek már előzetesen alaposan begyakorolták.
A Fourtissimo koncert után a Party Hungaricum diszkó várta a közelről és távolabbról érkezett nézősereget.
Szerző: Treiber Mária