Két jelentős beruházáshoz nyert közel 866 millió forintot Szentgotthárd
Ma délelőtt a Városi Gondozási Központban tartott sajtótájékoztatót Huszár Gábor, Szentgotthárd polgármestere és Majthényi László, Vas Vármegye Közgyűlésének elnöke két TOP Plusz forrásra benyújtott, támogatásban részesülő pályázatról. A Városi Gondozási Központ infrastrukturális fejlesztésére közel 128 millió Forint, míg a Szentgotthárd Spa & Wellness fürdő energetikai fejlesztésére nem egészen 738 millió Forint támogatást nyert a város.
Majthényi László, Vas Vármegye Közgyűlésének elnöke köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy Szentgotthárd sikeres település, ami a TOP és TOP Plusz források felhasználását illeti, hiszen a korábbi programozási időszakban is már 8 db TOP-os pályázaton nyert jelentős összegeket.
Huszár Gábor polgármester elmondta, azért választották a sajtótájékoztató helyszínéül a Gondozási Központot, mert bár ez a kisebb beruházás, hosszú távon fontos mérföldkövet jelent mind az idősekkel, mind a fiatalokkal kapcsolatos gondolkodásban. Az idősek ellátásának folyamatos fejlesztése összekapcsolódik a fiatalok számára biztosítható lehetőségekkel. Ha a jövőben sikerül bentlakásos idősek otthonát létrehozni a városban, ahova az akár önkormányzati lakásokból igény esetén át tudnak költözni az ellátásra szorulók, az úgy megüresedő lakásokat fiatal házasok, vagy pályakezdők részére biztosíthatná a város.
Az elnyert 127 841 072,- Ft-ból egy komplex infrastrukturális fejlesztés valósul meg a Városi Gondozási Központban. A meglévő intézmény tetőfedésének cseréje, az épület homlokzatának felújítása, ezzel összhangban a járda felújítása, radiátorok cseréje, gépészeti munkák megvalósítása, vizesblokk felújítás, valamint a külső nyílászárók cseréje történik meg. A kivitelezés a közbeszerzési eljárás lefolytatását követően még az idén elindul.
A Szentgotthárd Spa & Wellness fürdő energetikai fejlesztését konzorciumban valósítja meg Szentgotthárd Város Önkormányzata és a Gotthárd Therm Kft. A 737 982 999,- Ft támogatásban részesült projekt fő célkitűzése, hogy a szentgotthárdi fürdő működtetése üzembiztosabb, energetikai szempontból fenntarthatóbb és környezetbarátabb legyen. Ennek szükségességét az épületben fellépő jelentős energiaigény, valamint a járvány időszak okozta nehézségek is alátámasztják. A fürdő a járványhelyzetben a lecsökkent látogatószám hatására jelentős bevételkiesést szenvedett el. Ezen kívül a medencék vízellátását biztosító egyetlen termálkútja sincs jól hasznosítható állapotban. Egy új termálkút fúrásával és termálvizes hőszivattyús rendszerrel hazánk geológiai adottságait kihasználva növelni tudjuk a geotermikus hőenergia-potenciál kiaknázását. A helyben megtalálható termálvíz energetikai hasznosítása nagymértékű földgázkiváltást eredményez, továbbá csökkenti a fosszilis energiahordozótól való importfüggőséget. A tervező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás lefolytatása már folyamatban van - az engedélyezési és kiviteli tervdokumentáció elkészítését követően indulhat el a konkrét a kivitelezés. A beruházás megvalósításának eredményeként csökkenteni tudják a létesítmény energiaköltségeit úgy, hogy közben jelentősen hozzájárulnak az ÜHG kibocsátás csökkentéséhez és a fürdő üzembiztonságának növeléséhez egyaránt. Továbbá emelni tudják a fürdő szolgáltatásainak minőségét és annak színvonalát is.
A tájékoztatón elhangzott, hogy már társadalmi egyeztetés alatt áll az a TOP_Plusz-2.15-24 azonosítószámú, Fenntartható energiahatékonyság című felhívás is, amelynek segítségével a fürdő nyertes épületenergetikai pályázatát napelemek beszerzésével tudja kiegészíteni a város, így a beépített hőszivattyúk működéséhez szükséges villamosenergiát is saját maguk, a fürdő területén tudják majd előállítani, napelemek által. Előzetes becslések alapján ez nagyságrendileg újabb 300 milliós beruházást jelent. A hamarosan megjelenő pályázati konstrukció keretén belül a
finanszírozás 50 %-os vissza nem térítendő támogatás és 50 % kamatmentes hitel lehet. Az EON-nal már előzetesen megkötötték a hálózatcsatlakozási szerződést, 499 kw kiserőmű létesítésére vonatkozóan. A pályázat összeállítása folyamatban van, bíznak benne, hogy a benyújtást követően ez a pályázat is kedvező elbírálásban részesül.
Huszár Gábor polgármester azt kérte Ropos-Csató Melinda intézményvezetőtől, illetve Vig Balázs ügyvezetőtől, hogy mind az intézmény szolgáltatásait igénybe vevő ellátottak, mind pedig a fürdő vendégei számára amennyire csak lehet, a lehető legkevesebb kényelmetlenséggel járjanak a beruházások.
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal