Kettős kerek évfordulót is ünnepeltek a könyvtárosok

Szeptember 30-án Szentgotthárdon a 30. Vas Vármegyei Könyvtári Napot és a Szentgotthárdi Móra Ferenc Könyvtár 70. évfordulóját tartották az Önkormányzati Hivatal Refektóriumában. A szakmai előadások után a város intézményeit is bemutatták a vendégeknek.
Horváth Tiborné a szentgotthárdi könyvtár intézményvezetője köszöntötte a több mint száz aktív és nyugdíjas könyvtárost, a meghívott vendégeket., majd egy perces néma felálállással adóztak az elhunyt kollégák emlékének.
Huszár Gábor polgármester örömét fejezte ki, hogy itt tanácskoznak a szakemberek, akik a kulturális értékek közvetítésében, az információk továbbításában jelentős szerepet töltenek be. Az olvasás, különösen a meseolvasás fontosságára is felhívta a figyelmet, amely a memóriát, a kreativítást egyaránt fejleszti, és kisgyermek korban kell ezt elkezdeni.
Dr. Barátné Molnár Mónika a Berzsenyi Dániel Vármegyei Hatókörű Könyvtár intézményvezetője röviden emlékeztette a hallgatóságot az első, Celldömölkön tartott Vas Megyei Könyvtári napra, amit a megyei könyvtár korábbi igazgatója Pallósiné dr. Toldi Márta (a közelmúltban kapott magas állami kitüntetést) szervezett 30 évvel ezelőtt. Köszöntötte a 70. éves szentgotthárdi könyvtár dolgozóit, akik évtizedek óta szolgálják az olvasókat. A szakmai tanácskozás témakörét a hagyomány és az újítás jegyében állították össze.
Horváth Tiborné nagyvonalakban összefoglalta a szentgotthárdi könyvtár történetét, amit 1954-ben nyitottak meg a Kossuth Lajos utcában. A 60-as években költöztek át a mai épületbe, amit fokozatosan ki is nőttek. Abban a korban 13 községi könyvtár ellátása is feladatuk volt. Fölsorolta a további könyvtárigazgatókat: Zelles Ilona, Gáspár Boldizsár, Molnár Piroska. A könyvtár szolgáltatásait bővítették, hírlapolvasót és az emeleten a gyermek könyvtárat is kialakítottak. 2004-ben vették fel Móra Ferenc nevét, 2020-tól a városi múzeumot is az önkormányzat működteti, a könyvtárhoz csatolva. Horváth Tiborné hangsúlyozta, örömmel, hivatástudattal szolgálják a lakosságot, hiszen az esélyegyenlőségnek is ez része s iparkodnak a technikai változásokhoz így alkalmazkodni.
A továbbiakban humoros fotókat vetített a könyvtárosok életéből, majd az ünneplők elé szólította a könyvtár jelenlegi dolgozóit és megköszönte az elődök és a mostaniak munkáját. (Nagy taps).
Csuk Csaba az ELTE EKL Savaria Könyvtár és Levéltár vezetője a „Mesterséges intelligencia felhasználói szemmel - az MI hatása munkánkra és életünkre" címmel tartott rendkívül érdekfeszítő előadást, vetítéssel és élő példákkal hozta testközelbe ezt a témát, amitől félhetünk, és csodálhatjuk is, de okkal feltételezhető, hogy kikerülni/elkerülni nem lehet majd, hiszen itt is van már. Egyelőre nem fenyegeti a könyvtárosok állását/munkáját, de át fogja alakítani, az szinte biztos. (És nemcsak ezt a szakmát!)
Baráthné Molnár Mónika a könyvtári stratégia alkotás lehetőségeiről és nehézségeiről tartott előadást. „Életünk része az A.I., de hiába a virtuális élmények, a könyvtár továbbra is a tudás, az élmények a találkozások színtere lesz." Valós körülmények között kell megalkotni stratégiájukat a döntéshozókkal együttműködve, az országos és helyi adottságokhoz igazodva. A könyvtáros szakma nagyon várja már a beígért új kulturális törvény megalkotását, egyelőre vajmi keveset tudhatnak róla a területen dolgozók, sok a bizonytalanság. Félő, hogy a kistelepüléseken élők hátrányt szenvednek, komoly problémát okoz, hogy az alacsony
fizetések miatt nincs utánpótlás, és még azok is elhagyják a pályát, akik már jól bedolgozták magukat a szakmába.
A könyvek ára, a könyvtárak épületeinek, eszközeinek fenntartása is egyre költségesebb. Az olvasók szép, tágas környezetet, modern technikát és hosszabb nyitvatartást várnának el.
Az előadás után a Kis-Hétrét Zenekar zenélt, majd Szentgotthárd kulturális intézményeivel ismerkedtek a vármegye könyvtárosai.
Fotó: Czagány Tünde
Szerző: Treiber Mária
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal