Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XV. évfolyam 2. szám
Hírek

Kiállítást nyitottak a 48-as szabadságharc emlékeiből

Kiállítást nyitottak a 48-as szabadságharc emlékeiből
2024. október 11. péntek, 11:26

Szentgotthárdon a Pável Ágoston Múzeumban az 1848-49-es szabadságharc szentgotthárdi hőseire emlékező kiállítást nyitottak október 4-én.

A kiállítást a Honismereti Klub és a múzeum közösen szervezte. A program Sárkány Ferenc 1898-ban az 50. márczius idusára írt versével kezdődött, melyet Horváth Patrik (VVSZC III. Béla Technikum és Kollégium - Szentgotthárd) adott elő. Horváth Tiborné köszöntötte a közönséget, elmondta, ez a vers az 1898-as szentgotthárdi ünnepségen hangzott el és az egyik kiállítási tablón is olvasható.

A kiállítást dr. Vörös Ottó nyugalmazott egyetemi tanár nyitotta meg. Kiemelte, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ugyan veszteséggel zárult, de a magyarság ma is itt van és megemlékezik róla. A történelem során többször változott, mit értünk nemzet alatt, és a világ több országában ma is többféleképpen értelmezik. A 19. századi magyar államban a nemzet tagjainak vallották magukat azok is, akik német, szlovák és szerb nemzetiségűek voltak, és fegyvert fogtak a hazáért. A szabadságharcnak Aradon kívül is volt sok vértanúja és számosan börtönben is sínylődtek. Október 6-án róluk is tartanak megemlékezést, például Pozsonyban az evangélikus temetőben.

A szabadságharc utáni kiegyezés 1867-ben a forradalom számos elemét és követelését teljesítette és egyben megnyitotta az utat egy nagyszerű fejlődéshez.

Megköszönte a kiállítás szervezőinek, hogy a múltból még mindig találnak olyan emlékeket itt Szentgotthárdon, ami megőrzésre érdemes.

Horváth Zsuzsanna részletesen bemutatta a kiállítást, elmondta, hogy elsőként Csuk Ferenc bukkant rá a szentgotthárdi honvédekre (Lóskay Bekény, Hambeck Alajos), majd Talabér Lászlóné folytatta az életrajzok kutatását. A Honismereti Klub tagjai elvállalták, hogy a temetőben gondozzák 48-as honvédek és nemzetőrök sírját is. A kiállítás tablóin a városi (iskolai) ünnepségek képei, a Honismereti Klub megemlékezései, a szentgotthárdi és környékbeli emlékhelyek is láthatók.

 

Szerző: Treiber Mária
Eseménynaptár
2014. november
HKSzeCsPSzoV
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Facebook
hirdetés
St. Gotthard Spa & Wellness Andante RestaurantHotel Lipa
hirdetés