Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XV. évfolyam 2. szám
Hírek

Tájékoztatás a szúnyoghelyzettel kapcsolatban

Tájékoztatás a szúnyoghelyzettel kapcsolatban
2024. július 16. kedd, 13:54

Tisztelt Szentgotthárdiak!
Szentgotthárd Város Önkormányzata, ahogy a korábbi években, idén sem kérte a központi szúnyoggyérítést, mivel még mindig kémiai alapú vegyszerrel, idegméreggel végzik az írtást, és ettől a szúnyog lárvák nem pusztulnak el, a hasznos rovarok viszont igen. 

Erről már több környezetvédelemmel foglalkozó szervezet publikált cikkeket, illetve tudományos szervezetek állásfoglalása szerint is alkalmatlan ez a módszer a szúnyogállomány hatékony és tartós kezelésére, de egyúttal súlyos ökológiai károkat, illetve egészségügyi kockázatokat okoz. Az ilyen típusú irtás után pár nappal pedig ismét csípnek a szúnyogok, mivel nem a lárvákat irtják.

Léteznek olyan hatékony alternatívák, melyek a környezetre és az emberi egészségre nézve is kíméletesek. A biológiai szúnyoggyérítés során az imágók ki sem fejlődnek, ott a lárvákat irtják. A szúnyogcsípés veszélyét valójában az jelenti, hogy a csípés során kórokozókat is tudnak az újonnan betelepült szúnyogok terjeszteni. A biológiai szúnyoglárva-gyérítés során ez a probléma ki sem alakul. Európa más országaiban már alkalmazott módszerek tapasztalatai alapján a biológiai gyérítés történik, rendszeres élőhely-térképezéssel és a lakosság aktív bevonásával a védekezésbe a háztáji, illetve magánterületi tenyészőhelyek megszüntetése érdekében. Ezzel kapcsolatban a Nemzeti Népegészségügyi Központ is közzé tesz mindig egy részletes tájékoztatót, amelyet az önkormányzat is a helyi kommunikációs csatornáin megjelentetett. (pl.: Segítse Ön is a szúnyogok elleni védekezést! (szentgotthard.hu))

A lakosság ilyen irányú aktivitása is sokat segítene: az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot úgy tárolják, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni; az állatok itatóvizét ne csak utántöltsék, hanem rendszeresen cseréljék friss vízre; az esővízgyűjtő hordókat, víztárolókat stb. fedjék le, vagy sűrű hálóval takarják le; az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsák karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson; a takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát olyan módon terítsék le, hogy a víz ne álljon meg rajta; ne hagyják, hogy a virágcserepekben hosszabb ideig víz álljon. A temetői virágvázát töltsék fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal, és erre öntsék a vizet; ne tároljanak a szabadban szétszórtan olyan hulladékot (gumiabroncsot stb.), melyben a víz összegyűlhet.

Több szúnyogfaj a telet úgy vészeli át, hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. A garázs, pince, akna stb. nyílászáróit tartsák zárva az őszi hónapokban, vagy szúnyoghálóval védjék!

Összefoglalva: a kémiai szúnyoggyérítés egy elavult, hosszútávon hatástalan, az ökoszisztémára nézve egyenesen veszélyes megoldás, hiszen a hasznos rovarokat is elpusztítja. Albert Einstein egyszer azt mondta: „Ha a méhek kipusztulnak, 4 évre rá az emberek is követik őket.”

Az elmúlt hónapok csapadékos időjárása következtében kelt ki a korábbinál sokkal több szúnyog. Az elmúlt hetek száraz időjárása miatt viszont a szúnyogok következő generációi nem, illetve sokkal kisebb számban keltek már ki.

A cél tehát a szúnyogprobléma megelőzése, nem pedig a hazánkban tapasztalt tűzoltásszerű beavatkozás. Ha a megelőzés jól működik, akkor nincs szükség ilyen gyakori és kiterjedt idegméreg-alapú szúnyoggyérítésre sem. Ennek módszere pedig jelen állás szerint a biológiai szúnyoglárva-gyérítés. Ebben az irányban kíván az önkormányzat továbblépni, a szúnyog probléma megoldásához, az ehhez a módszerhez szükséges forrást biztosító döntéshozókat erre rábírni, hiszen a mostani központi szúnyoggyérítéseket a katasztrófavédelem végzi, az önkormányzatnak ehhez nem biztosítanak forrást. A lakosságnak is fontos szerepe van/lesz ebben, hiszen a szúnyogok háztáji és magánterületi tenyésztőhelyeinek megszüntetését csak mindenki saját maga tudja elvégezni.

Kérjük, hogy Önök is segítsék a szúnyogok elleni védekezést!

Huszár Gábor
polgármester

Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal
Eseménynaptár
2014. november
HKSzeCsPSzoV
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Facebook
hirdetés
St. Gotthard Spa & Wellness Andante RestaurantHotel Lipa
hirdetés