1,2 milliárdból bővítik az Arany iskolát

Február elsejével indult a Szentgotthárdi Arany János Általános Iskola 1,2 milliárdos, három éven átívelő bővítési- és részleges felújítási programja. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz konstrukcióban a Szombathelyi Tankerületi Központ és a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal konzorciumban nyerte el az Európai Unió vissza nem térítendő támogatását. A Szombathelyi Tankerületi Központban ehhez fogható léptékű beruházás még nem volt.
A projektről február 21-én az iskolában tájékoztatták a sajtó képviselőit. V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő, államtitkár köszöntő beszédében hangsúlyozta: az, hogy 2021-ben az egyházmegye átvette a másik helyi általános iskola és a gimnázium működtetését, nem jelenti az állami fenntartású oktatási intézmény másodlagosságát. Sőt ellenkezőleg, az átvétel inkább elősegítette az Arany iskola bővítésének ügyét. A beruházás, mint mondta, illeszkedik abba az országos tendenciába, melynek célja, hogy egyenlő hozzáférést biztosítson a minőségi oktatáshoz. Ugyanúgy a Vas Megyei Területfejlesztési Koncepció is hangsúlyt helyez a vármegyeszékhelytől távol fekvő települések népességmegtartó képességének javítására, a nevelési-oktatási intézmények színvonalának fejlesztésére.
Fodor István tankerületi igazgató felidézte: 2021-ben a fenntartó azzal találta magát szemben, hogy az összevont intézmény felbomlásával párhuzamosan több önálló iskolát kellett létrehozni. 2008. óta ugyanis az Arany János iskolába csak alsó tagozatos gyerekek jártak. (A felsősök pedig a Széchenyi István nevű intézményben tanultak.) Most hirtelen meg kellett teremteni itt is a nyolcosztályos oktatás feltételeit. Az átmeneti megoldások mellett az önkormányzattal együtt folyamatosan keresték a módját annak, hogy megfelelő helyet adjanak a tanulólétszámnak, amely a kezdeti 246-ról mára 388 főre nőtt, és a felmenő rendszerben várhatóan két éven belül eléri a 450-et. Az új tantermeken kívül szükség van szaktantermekre, szertárakra, a különleges foglalkozásoknak helyet adó csoportszobákra.
Az igazgatónő, Varga Éva az iskola történetéről szólva megemlítette, hogy az már 1960-as átadásakor sem volt elég nagy, időközben többször is bővítették, volt idő, hogy a gyerekek több épületben kényszerültek tanulni. Huszár Gábor polgármester arra emlékeztetett, hogy az önkormányzat - más oktatási intézményeihez hasonlóan - ennek az iskolának a bővítését is többször napirendre tűzte, támogatás híján azonban nem sikerült a terveket valóra váltani. A most induló beruházás nagyságrendjét szemléltetve Majthényi László vármegyei közgyűlési elnök elmondta, hogy a vármegyében eddig ez a legnagyobb léptékű oktatásfejlesztési projekt, és hogy ezzel együtt a Szentgotthárdra érkező területfejlesztési támogatások főösszege eléri az 5 és fél milliárd forintot.
A nagyszabású projekt indítására az iskola növendékei is felkészültek: ideillő versekkel, dalos, táncos produkcióval járultak hozzá az esemény ünnepélyességéhez. Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban pedig Pintér Róbert projektmenedzser ismertette a beruházás szakmai részleteit.
A támogatási összeg legjelentősebb része a bővítést szolgálja. A meglévő három épületszárnyhoz, azokkal összeköttetésben két új szárny fog megépülni, összesen 1130 négyzetméter alapterülettel. Az egyik szárnyban tornaterem kap helyet szociális helyiségekkel. (Elhangzott: a 2010-es tervek még egy sportcsarnokot tartalmaztak, de most a férőhely-igényt kellett elsősorban kielégíteni, s a mindennapos testnevelés feltételeit a tornaterem is jelentősen javítja.) A másik új szárny kétszintes lesz. Az alsó szinten két csoportszobát, két szertárat, két szaktantermet, tanári öltözőt és mosdókat alakítanak ki, míg az emeleti részen három tanteremmel, két csoportszobával, mosdókkal, takarító szertárral bővítik az iskolát. Az akadálymentesítést lift is szolgálja majd. A meglévő épületben is végeznek kisebb átalakításokat, míg 33 millió forint értékben bútorokat, oktatási, labor- és sporteszközöket vásárolnak.
Az első év az előkészítési munkákkal, tervezéssel, közbeszerzési eljárással telik. Az első kapavágást a jövő tanév végére tervezik, 2027. júniusában pedig már a műszaki átadásig szeretnének elérkezni. Ha minden a tervek szerint halad, 2027. szeptemberére megszületik a használatbavételi engedély is. A projekt 2028. január végén zárul.
Fotó: Szentgotthárdi Arany János Általános Iskola
Szerző: Tersztyánszky Krisztina- KONZULTÁCIÓS FELHÍVÁS lakosság, önkormányzatok és távközlési szolgáltatók részére szélessávú internet elérhetőségek felülvizsgálatának tárgyában
- Térítési díjak befizetésének márciusi időpontjai
- Álláshirdetések a Család- és Gyermekjóléti Központnál
- Tájékoztatás vadászatról
- Álláshirdetés - Városi Gondozási Központ
- Európai jövedelem és életkörülmény adatfelvétel
- Munkaerő-felmérés
- Térítési díjak befizetésének februári időpontjai
- Tájékoztatás vadászatról
- Tájékoztatás vadászatról