Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 8. szám
Kiemelt hírek

Beszámolók, rendeletek, ingatlanügyek - Megtartotta utolsó ülését a képviselő-testület

Beszámolók, rendeletek, ingatlanügyek - Megtartotta utolsó ülését a képviselő-testület
2024. szeptember 25. szerda, 09:32

A ciklus utolsó ülését tartotta a képviselő-testület szeptember 18-án. A lejárt határidejű határozatokról, a két ülés között történt fontosabb eseményekről, valamint a Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal munkájáról szóló beszámoló elfogadása után a 2024. évi gazdálkodás I. félévi teljesítése került napirendre.

Az önkormányzat és intézményei napi költségvetési, pénzügyi, gazdálkodási feladatainak ellátása biztosított volt, a gazdálkodást finanszírozási gondok nem gátolták az első félévben, második félévben azonban felléphetnek likviditási nehézségek, így a kiadások minimalizálása a cél.

Idén is megtárgyalták és elfogadták a környezetvédelmi beszámolót. A több mint 20 oldalas dokumentum részletesen foglalkozott a köztisztasággal, szennyvízelvezetéssel, hulladékszállítással és a szelektív hulladékgyűjtéssel is, de zajvédelem és a szúnyoggyérítés kérdéskörét is érintette.

Az ülésen elfogadott Szentgotthárd és Kistérsége Egyesített Óvodák és Bölcsőde (SZEOB) beszámoló tartalmazta a feladatellátást jellemző legfontosabb adatokat, változásokat. Az intézmény munkaerő-ellátottságával kapcsolatban sajnos a szakemberhiány a jellemző a továbbiakban is. Az elmúlt egy évben sor került intézményi átszervezésre, hiszen a csörötneki intézményegység kivált, emellett új feladatot jelentett az OviKréta bevezetése, amely egy teljesítményértékelési rendszer is.

Az önkormányzati ciklus végén a városrészi önkormányzatok, valamint a nemzetiségi, ifjúsági és egyházi ügyek tanácsnoka is beszámolt 2024. évi tevékenységéről.

A 2019-2024. közötti időszak munkájáról adott részletes tájékoztatást Szentgotthárd Város Bűnmegelőzési és Közbiztonsági Bizottsága. A Bizottság hatékony eszköze a közbiztonságért, bűnmegelőzésért fáradozó valamennyi szerv és személy támogatásának, feladatellátásuk ellenőrzésének és koordinálásának. Egy olyan fórum, ahol a közrend és közbiztonság területén működő különböző szervezetek egymással tudnak kommunikálni, tapasztalatokat megosztani, esetenként közösen fellépni.

Módosították a 2024. évi költségvetési rendeletet a már lezajlott pénzügyi folyamatok átvezetéséhez kapcsolódóan, majd döntöttek arról, hogy a Farkasfa városrészen, a Hegyi utca 15. szám alatt található népi kerített házat helyi védelem alá helyezik.

A képviselők elé került a társadalmi-gazdasági program (2019-2024) végrehajtásáról szóló beszámoló is. Tematizálva, területekre bontva számolt be a dokumentum a program elemeinek megvalósításáról, kiemelve, hogy az elmúlt 5 év rendkívüli eseményei is (világjárvány, energiaválság, megnövekedett infláció) jelentősen befolyásolták a program készítésekor felvázolt elképzeléseket.

A képviselő-testület úgy határozott, hogy Szentgotthárd Város Önkormányzata a 2024. év végéig lehetőséget biztosít maximum 190 millió Forint összegű folyószámlahitel felvételére a folyószámláját vezető MBH Banktól. Ez egy biztonsági tartalékot, egy pénzügyi keretet jelent majd az önkormányzat számára, arra az esetre, amennyiben a bevételek később érkeznek be, mint a felmerülő kiadások, vagy nem teljesülnek a tervezett bevételek. A városnak jelenleg egyetlen Forint hitele sincs. 

Az elmúlt időszakban jelentősen megváltozott a Rendelőintézet Szentgotthárd intézmény foglalkozásegészségügyi szakrendelésének fenntarthatósága. Tavaly 15 millió Ft-ot, idén már több mint 20 millió forint önkormányzati forrást kell hozzátenni a szolgáltatás működtetéséhez. Mivel több szolgáltató is elérhető a városban, illetve a jogszabályi környezet várható változása tovább nehezíti majd a finanszírozhatóságot (a legtöbb munkakör esetében nem lesz már kötelező a munkaalkalmassági vizsgálat), az önkormányzat úgy döntött, hogy 2025. januárjában megszünteti ezt a költséges szolgáltatást az intézményben.

A Városi Gondozási Központ pályázati projektből történő felújítása kapcsán egyetértettek azzal, hogy a kivitelezésre irányuló közbeszerzési eljárást az eredeti tartalomhoz képest ki kell egészíteni a villamoshálózat felújításával és a festéssel is. (A projekt költségvetése nem tette lehetővé, hogy a pályázat részét képezzék ezek a munkálatok is.) Az árajánlatok beérkezését követően a képviselő-testület dönt majd a finanszírozás módjáról.

A képviselők támogatták, hogy a Népi Építészeti Program felhívására az önkormányzat pályázatot nyújtson be a rábafüzesi „Hianz ház" felújítására. Kedvező elbírálás esetén a (bruttó) 13.422.788,- Ft összköltségvetésű projekt megvalósításához 2.684.558,- Ft saját forrást biztosítana a város a jövő évi költségvetés terhére.

A Szentgotthárdi Civil Fórum kérelmét - miszerint a korábban megítélt támogatásból fennmaradt összeget a CISZEBAT rendezvényre használhassák fel - jóváhagyta a testület.

Elfogadták az önkormányzati vízi közművek gördülő fejlesztési tervét a 2025-2039. közötti időszakra vonatkozóan, döntöttek ingatlanügyekről és -felújításokról is, valamint zárt ülésen kitüntetésekről is határoztak.

Közmeghallgatás keretében az iskolákkal, elsősorban a Szentgotthárdi Arany János Iskolával és a Szent Gotthárd Gimnáziummal kapcsolatban tett fel kérdéseket Farmasi-Mikos Mónika és Molnár Marianna.

A képviselő-testületi ülésen megtárgyalt napirendi pontokkal és meghozott döntésekkel kapcsolatos kérdéseket, észrevételeket a szep.renata@szentgotthard.hu e-mail címen fogadjuk.

 

 

Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal