Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 4. szám
Kiemelt hírek

Modern aszaló berendezésekkel segítik a helyi zöldség, gyümölcs feldolgozását

Modern aszaló berendezésekkel segítik a helyi zöldség, gyümölcs feldolgozását
2021. október 04. hétfő, 10:58

Október elsején, Szentgotthárdon a Zöldfa vendéglő teraszán házi befőző automata készülékeket adott át a Civil Összefogás Fórum (CÖF) és a Magyar Asszonyok Érdekvédelmi Szövetsége. A berendezésekkel a helyben termelt zöldségek, gyümölcsök feldolgozását kívánják elősegíteni. Szentgotthárdon az id. Pochárn Miklós Kertbarát Egyesület kapott aszalót, amit közösségi célokra is használnak majd.

 

Heizler Norbert, a CÖF koordinátora köszöntötte a résztvevőket, köztük V. Németh Zsolt országgyűlési képviselőt, Huszár Gábor polgármestert és a civil szervezetek tagjait. Elmondta, hogy hazánkban, 2016-ban indították el a korszerű gyermekétkeztetést, amelynek az is célja, hogy helyben termelt és feldolgozott egészséges alapanyagokat, kevesebb sót használjanak. A kezdeti ellenállásra rácáfolt az élet. A CÖF a befőző készülékek „kihelyezésével" tovább szeretné erősíteni a helyi termékek népszerűségét. A nagycsaládok, őstermelők is használhatják az eszközöket, egyúttal közösségteremtő erő és akár bevételi forrás is lehet gyakorlati alkalmazásuk. A generációk tanulhatnak is egymástól, az idősebbek a befőzéstudományukat átadhatják a fiatalabbaknak, akik pedig könnyebben alkalmazhatják az újabb tartósítási eljárásokat. Az eszközök átadása fejében azt kérik, hogy az így előállított termékek, 5-10 százalékát rászoruló családoknak, szociális intézményeknek jutassák el, és félévente számoljanak be az eredményekről. Az országban már 250 hasonló befőző készüléket osztottak ki.

V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő azt mondta, a zártkertek értékeinek népszerűsítésében neki is volt szerepe. Az a hagyományos termelési kultúra a zártkertekben és a városok határában lévő kiskertekben is újra teret nyert. A helyi piacok, a kis vágóhidak felélesztése a vidék újabb megbecsüléséhez, a természet közeli életforma és kultúra felismeréséhez vezet. Körzetében nagyon sok jó példát lát arra, amikor civil szervezetek az egészséges életmódot nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági vetületében is szorgalmazzák. János házán a Szív Egyesület, Szalafőn a Gyümölcsklub, Nádasdon, Magyarszombatfán a kulturális egyesület. A jó példák sorát a Tündérkert mozgalom is bizonyítja, az őshonos gyümölcsfák telepítésével. Szentgotthárdon az id. Pochárn Miklós Kertbarát Egyesületnek több mint 300 tagja van, igazi közösségként működik. Az egészséges, helyben termelt, jó élelmiszerek előállítása, megsokszorozza a közösség örömét. Éljenek az új technikai adottságokkal, adják át a generációk egymásnak is a tudást és tapasztalatot.

A továbbiakban átadták a modern eszközöket. Szentgotthárdon a Kertbarát Egyesület tagja: Simon Miklósné és Csuk Alajos vette át a gyümölcsaszalót. A Jánosházi Szív Egyesülettől Horváthné Stukics Erzsébet, a Magyarszombatfai Hagyományőrző Egyesülettől Tanner Tibor, a Szalafői Gyümölcsklubtól Lugossy Arnold, az Együtt Nádasdáért Egyesülettől Rosta Fanni vette át a befőző automatát.

 

 

Szerző: Treiber Mária
Képek