Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XV. évfolyam 3. szám
Kiemelt hírek

Okos parcellakövet avattak Szentgotthárdon

Okos parcellakövet avattak Szentgotthárdon
2025. március 25. kedd, 09:37

Szentgotthárdon a Hunyadi úti régi temető bejáratánál március 24-én rövid ünnepség keretében adták át a Nemzeti Sírkertbe sorolt sírhelyeket jelölő okos parcellakövet.

 

Szép Renáta köszöntötte a megjelenteket és az ünnepségen megszólalókat: V. Németh Zsolt államtitkárt, a térség országgyűlési képviselőjét, Móczár Gábort a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatóját, Huszár Gábor polgármestert.
A Himnusz eléneklése után Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója mondott beszédet. Elmondta, hogy 1999-ben fogadta el az Országgyűlés a Nemzeti Sírkertről szóló törvényt, amelynek segítségével védetté nyilvánítják azokat a temetőket, ahol a nemzet nagyjainak sírhelyét védelmezi a Magyar Állam. A Nemzeti Sírkertben 6300 védett sírt tartanak nyilván, 2023 óta a Nemzeti Örökségvédelmi Intézet egy virtuális térképen jelölte meg ezeket a sírkerteket.
A temetők bejárata mellett helyezik el a védett sírhelyeket jelölő okos parcellaköveket, amelyek QR-kód segítségével jelenítik meg a védett sírhelyeket, így okostelefon használatával olvasható azoknak a hősöknek, jelentős személyeknek az élete, akiket ott temettek el. Az országban eddig 80 okos parcellakövet helyeztek el. Szentgotthárdra hat sírhely, benne tizenhárom jeles személyiség tiszteletére két parcellakő került, egyik a régi temetőben, a másik a Temetőkápolna mellett található.
Huszár Gábor polgármester röviden összefoglalta, hogyan jutottak el a szentgotthárdiak ahhoz, hogy a Nemzeti Sírkertbe tudták soroltatni az itteni neves személyek sírjait. Külön köszönetét fejezte ki a Honismereti Klub tagjainak, akik kezdeményezték a sírkertbe sorolást, és összegyűjtötték az érintett személyek életútjának legfontosabb tudnivalóit. A régi temetőben nyugvó jeles személyiségek - akik sokat tettek a város fejlődésért - sírhantját eddig is gondozták (sokuknak már nincs hozzátartozójuk), volt amelyiket fel is újították. A Temetőkápolnában nyugvó ciszter szerzetesekről is méltón megemlékeznek. Szintén a Honismereti Klub kezdeményezésére a helyi védelem alatt álló sírokat két évvel ezelőtt több szentgotthárdi intézmény, civil szervezet, vagy magánszemély „örökbe is fogadta". Beszéde végén örömét fejezte ki a polgármester, hogy az okos parcellakövek révén Szentgotthárd is felkerülhetett az országos listára, ezzel is öregbítve a város hírnevét.
„Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli a múltját, nézd meg a temetőit" - ezzel a Széchenyi-idézettel kezdte beszédét V. Németh Zsolt államtitkár. Emlékhelyek, sírkövek, az évfordulókon a megemlékezések jelzik, mi az, ami számunkra fontos generációkon átívelő történelmünkből. A parcellakővel kapcsolódhat össze a tér és az idő, ami része a nemzeti múltunknak. A helyi nevezetes személyiségek emlékének őrzése a kulturális örökségünket gazdagítja, a helyi identitást gyarapítja.
Az államtitkár beszéde további részében arról szólt, miért jó szentgotthárdinak lenni. „Mert jók az arányok, egyensúly, harmónia van." A városról általában az ipar (az Opel) és a turizmus jut eszébe az embereknek és kevesen tudhatják, hogy a ciszterek, a 48-as forradalom, Széll Kálmán alapozták meg a polgári fejlődését.
Az okos parcellakövet együtt avatta fel V. Németh Zsolt, Móczár Gábor és Huszár Gábor. A program a védett sírok felkeresésével ért véget.

Szerző: Treiber Mária
Forrás: Szentgotthárdi Közös Önkormányzati Hivatal