Pályázatok
Pályázatok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Eladó, bérbeadó önkormányzati ingatlanok
Interaktív városnézés
Interaktív városnézés
Történelmi Napok
Történelmi Napok
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Hadiösvény
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Szentgotthárdi Honismereti Klub
Közérdekű telefonszámok
Közérdekű telefonszámok
Szentgotthárd lap
XIV. évfolyam 8. szám
Turizmus

Szentháromság templom Rábafüzes

Szentháromság templom Rábafüzes

Rábafüzes a 8-as főút mellett fekvő település, határátkelőhely Ausztria felé. Közigazgatásilag Szentgotthárd városrésze. Lakóinak száma kb. 400 fő. A falu egykor német település volt, ahonnan 1946-ban a lakosság mintegy 80 %-át (622 fő) kitelepítették és elűzték Németországba.

1150-ben tűnt fel a település neve először a feljegyzésekben Füzes /Fides/ Fidisch néven. III. Béla király a ciszter rendnek adományozta a helyet. Egy 1851-es adat szerint 474 katolikus és 276 evangélikus élt itt. Az 1900-as évek elején a falu egyházilag két plébániához tartozott: maga a falu és a „hegy" (Rábafüzes-Bergen) nyugati része Heiligenkreuzhoz (Ausztria), a hegy keleti része Felső-Rönökhöz (Szent Imre). A faluban lévő templomot, ami 1888-ban épült, a két felekezet együtt használta. 1921-ben az evangélikusok megépítették iskolájukat, amelyre tornyot is emeltek, ezt használták istentiszteleti helynek, így önállósodtak. Ettől fogva a templomot csak a katolikusok használták. Később a templomhoz sekrestyét is építettek. Az oltárképet egy szentgotthárdi festő készítette. A harangok az I. világháború áldozatául estek, amit később pótoltak. 1921-ben egy nagyobb harangot, rá következő évben két kis harangot készíttetett az egyházközség amerikai és helyi adományokból. 1932-ben elkészült az új, katolikus iskola. 1937-ig a falunak nem volt önálló lelkésze, sem plébániaépülete. Bár néha a helyi templomban is volt szentmise, többnyire azonban a Heilgenkreuz-i templomba jártak át a hívek, a gyermekeket is ott keresztelték. 1936. július 1-én Rábafüzest a rönöki plébániához csatolták, de sajnos ez sem segítette a hívek jobb lelkipásztori ellátását. Ezért 1937. november 1-én, önálló plébánia lett Rábafüzesen, Weber Antal személyében lelkészt kapott a falu. A plébánia átvétele után, az első években az iskolában lakott, amit 1948-ban államosítottak. Sajnos a falu iskolája 2005 nyarán teljesen megszűnt. Weber Antal 1980-ig, 43 éven keresztül tevékenykedett a községben. Személyében áldozatos, példaadó, közmegbecsülésnek örvendő plébánost ismerhettek meg a település lakói, aki különösen az 50-es években sok megaláztatáson ment keresztül. Halála után 1989-ig Szentgotthárdról, majd 1989-1995 között Vasszentmihályról látták el a falut. 1995-től ismét a szentgotthárdi Nagyboldogasszony plébánia gondoskodik a lelkipásztori ellátásról. Az 1990-es években megtörtént a templom teljes külső és belső renoválása, az új liturgikus tér kialakítása, épült egy kis lelkész lakás is. A 2020-as évek elején ismét külső-belső felújítás történt, valamint a megsüllyedt sekrestye is megerősítést kapott.

Sok lelkes, önfeláldozó hívő segítette a templomunkat. Álljon minden segítő (takarító, minisztráns, egyházközségi tagok, templomépítő) nevében itt a legkiemelkedőbb személyek neve: Korntheuer Mária tanítónő (3 évtizeden keresztül gondozta a templomot, gyönyörű terítőket hímzett), Jost Franz ( a harangok és az építés szorgalmazója), Karl Heber (egykori elnök), Hauser Károly (iskolaigazgató, kántor), Németh Károly és családja. Köszönet a pártolóknak, magánszemélyeknek, a Német Kisebbségi Önkormányzatnak, a helyi Erdőbirtokosságnak.

Rábafüzes kicsi, de lelkes katolikus közössége szereti, tiszteli és becsüli templomát, papjait. Reméli, hogy a jövő nemzedék itt, ebben a kis kápolnában kapja meg azt a lelki indíttatást, ami nélkül nem lehet tartalmas emberi életet élni.

A templom búcsúja: Szentháromság vasárnapja

Szentségimádási nap: március 15.

Forrás: Nagyboldogasszony Plébánia